Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru zgodnie z prawem?

Nie każdy rower kupiony w sklepie rowerowym posiada kompletne wyposażenie zgodnie z polskimi przepisami prawa. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Aby rowerzysta był bezpieczny, jego sprzęt powinien być odpowiednio wyposażony. Jeśli rower nie będzie posiadał odpowiedniego wyposażenia, wówczas jego użytkownik narażony jest na pouczenie lub nawet na mandat.

Dokładne informacje o obowiązkowym wyposażeniu roweru można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Zgodnie z przepisami rower musi obowiązkowo posiadać takie wyposażenie jak:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
  • kierunkowskazy – dotyczy tylko roweru lub wózka rowerowego, w przypadku którego nie jest możliwe sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką

Od 2013 roku nie ma potrzeby stałego montowania na rowerze świateł rowerowych, które są potrzebne do oświetlania drogi i pozycji rowerzysty wtedy, gdy nie są one wymagane, czyli w ciągu dnia. Można zatem lampki mieć w kieszeni albo nawet w domu, gdy nie chcemy jeździć po zmroku. Nie dotyczy to jednak światła odblaskowego tylnego, które powinno być zamontowane na stałe.

Zatem jeśli rower nie posiada wyżej wymienionego wyposażenia, warto go dokupić!